19 Mart 2018 Pazartesi
Rimelim.com

Meyve cildi güzelleştiriyor

detaymeyve

İngiliz bilim insanlarına göre bir kaç hafta meyve sebze yemek bile cilt rengini güzelleştiriyor.

detaymeyve Meyve cildi güzelleştiriyoringiliz ılim ınsanlarına göre 1 kaç hafta meyve sebze aş bile ten rengini güzelleştiriyor.

ingiltere’deki Edinburgh St Andrews üniversitesi tıp fakültesi uzmanları, 35 benlik 1 kümenin beslenme alışkanlıklarını ınceledi.

uzmanlar, daha fazla yeşil sebze yiyenlerin daha diri 1 cilt rengine sahip olduğu sonucuna vardı.

altı hafta ıçinde sıhhatli beslenen şahısların ciltlerinde altın’ 1 ışıltı’ oluştuğu, fena beslenen şahıslarda ıse bozulma ve solgunluk oluştuğu belirtiliyor.

Yenilen sebze meyvenin şahısın hariç görünümüne yansıyarak cazibesini arttırdığı görüşü diğer bilimsel çalışmalarda da ortaya atılmıştı.

pek fazla sebze ve meyvede bulunan ve sarı ve kırmızı renk veren karotenin ten rengini etkilediği, fazla uzun yıllardır biliniyor.
ancak normal ve sıhhatli 1 beslenme alışkanlığının ne düzeyde tesir ettiği net değildi.

st Andrews üniversitesi sıhhat psikolojisi uzmanı Dr. Gözde özakıncı ve meslektaşları, 6 haftalık çalışmalarında çoğu ak, 35 ıstekli öğrencinin ne kadar sebze ve meyve aldığının kaydını tuttu.

gönüllülerden bu süre ıçinde solaryum, makyaj ve bronzlaştırıcı krem kullanmamaları ıstendi. Tenlerinin renk tonu hususi 1 araçla, tecrübe öncesinde, sırasında ve sonrasında ıncelendi. Elde ettikleri neticeler, sebze meyve tüketiminde meydana gelen değişimlerin ten rengini de değiştirdiği yönündeydi.

Aynı ekibin daha evvel yaptığı 1 çalışmada da ten renginde hafif değişikliklerin bile çehren cazibeli olarak algılanması ıle bağlantısı olabileceği belirlenmişti.

uzmanlar, makalede “beslenmede küçük değişiklikler bile ten tonunda gözlenebilir ıyileşme sağlayabiliyor” diyor.

bununla beraber, benzer 1 uygulamanın ıhtiyarlarda eşsiz netice verebileceğini, beyazlar dışındaki ırklar ıçin de ayrı 1 çalışma gerekebileceğini söylüyorlar.

bilim ve tıp makalelerinin yer aldığı bilimsel kamu kütüphanesi yayını PLoS One’da yayınlanan makalenin tüketim ve görünüm arasındaki bağlantıyı tam olarak kanıtlamadığına ınanan uzmanlar da var.

cambridge üniversitesi’nden beslenme uzmanı Dr Glenys Jones yiyeceklerin nasıl pişirilip tüketildiğinin sebze-meyveden alınan karoten miktarını ehemmiyetli ölçüde etkilediğine, ancak bu farkların çalışmada göz önüne alınmadığına dikkat çekti.

Jones gene de çalışmanın ınsanları daha sıhhatli beslenmeye teşvik etmek açısından ehemmiyet taşıdığını belirtti; “sebze meyveler sadece cildimiz değil, umumi sağlığımız ıçin faydalı” dedi.

ingiltere’de kamunun simada 75′inin meyve sebze tüketimi önerilen ortalama düzeyin altında.
uzmanlar, “daha ıyi 1 görünüm” fikrinin, ınsanları motive etmede ehemmiyetli 1 katkı sağlayabileceğini düşünüyor.

dr. Gözde özakıncı, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek açısından “bir kaç hafta ıçinde daha ıyi görüneceğinizi bilmek, ılerleyen senelerde sıhhatli olacağınız beklentisinden daha tesirli olabilir” diyor.

Yazı Hakkındaki Yorumlar

Yazar ol
Popüler Yazilar
 • erkekErkeklerdeki itici öze..
  Toka mı kullananlardansınız? Bir Johnny Depp değilseniz at kuyruğu hiç de seksi görünen bir şey değil. Fazla m...
 • cilt-bakimiDr. Mehmet Öz’ün..
  Dünyaca ünlü Türk kalp cerrahı olan Dr. Mehmet Öz sizlere cilt bakımı hakkında ufak tavsiyeler veriyor. Dr. Meh...
 • Sitemizde yazar olmak ister misiniz?Sitemize yazar olun pa..
     Zamanınız çok, canınız mı sıkılıyor? O zaman yazınızı binlerce kişiye göstermek ister misiniz? Ka...
 • MultimediaA harfindeki çocuk isi..
  Belki de yeni doğacak olan güzel bebeğimize koyacağımız güzel isimleri düşünüyoruz. Onlar hayatları boyunca ...
 • vucutbakimiVücuttaki toksinleri a..
    Bahar geldi vücudumuz raahtlama ihtiyacı duydu artık onları atmanında vakti geldi!   Su içmek Uykuyu d...