19 Ocak 2018 Cuma
Rimelim.com

Klima altında kalınca çıkan sorunlar

klima

Klima altında kalmak büyük sorunlara yol açmaktadır.Klima çarpması ve diğer sağlık sorunlar sizi serinleyeyim derken hasta edebilecek seviyeye getirebilir.Uzmanların bu konuda bazı açıklamaları var.İşte Necati Koç’un bazı açıklamaları.

Uzmanlar, sıcak havalarda serinlemek amacıyla uzun süreli çalıştırılan klimaların, alerjik nezle, yaz gribi, astım ve özellikle lejyoner hastalığı tetiklediğini belirtti.

Özel Medline Antalya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Necati Koç, genellikle kış hastalığı olarak bilinen ve soğuk havalarda ortaya çıkan üst solunum yolu enfeksiyonunun (Lejyoner Hastalığı) yaz sıcaklarında da klima soğutma sistemleri ve havuzlardan bulaştığını belirtti.

Lejyoner hastalığında belirtisinde ilk 24 – 48 saat içinde halsizlik, kırgınlık, yaygın kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı ve huzursuzluk olduğunun altını çizen Koç, “İlk iki günde yoğun olmak üzere kuru öksürük ve ateş görülür. Bulantı, kusma, karın ağrısı gibi sindirim sistemi bulguları ortaya çıkabilir. Hastaların yüzde 20′sinde, sinir sistemi bulguları, ajitasyon, konsantrasyon bozuklukları hatta koma hali görülebilir.” dedi. Koç hastalık tedavisinde ise antibiyotiklerden yararlanılabileceğini vurguladı.

Hastalık açısından özellikle kurumlarda ve toplu yaşanılan yerlerde alınacak önlemlerin önemli olduğunu belirten Koç, “Toplu yaşanan binaların su ve klima sistemlerini çalıştıran personelin konu hakkında eğitilmiş olması gerekir. Sıcak sistemin hiçbir yerinde su sıcaklığı 50 derecenin altına düşmemelidir. Duş başlıkları ve musluk filtreleri ayda bir kez temizlenmelidir. Sıcak su sisteminde kullanılmayan ölü boşluklar bulunmamalıdır. Kullanılmayan odalardaki muslukların günde bir iki kez ve üç beş dakika akıtılması gerekir. Soğuk su tanklarının yılda bir temizliği ve bakımı yapılmalı, bu tanklarda mutlaka tahliye musluğu bulunmalıdır. Su soğutmalı klima sisteminin soğutma kulelerinin üç ayda bir iyice temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Böylece klima kullanırken dikkat etmeli ve siz de klimayı serinleyeyim derken eziyete dönüştürmeyin.

Yazı Hakkındaki Yorumlar

Yazar ol
Popüler Yazilar
 • ton_balikli_salataTon balıklı salata nas..
  Doyurucu bir ton balıklı salata yapmak istiyorsunuz fakat tarif bulamadınız öyle mi ? Tam doğru yerdesiniz. Sizler...
 • guzel-ciltCildi güzelleştiren me..
  Güzel bir cilt tüm kadınların hakkıdır.Güzel bir cilde kavuşmak için ise bazı meyvelere ihtiyacımız vardır....
 • Play-iconZorla kaşınan çocuk..
  Olum bak git, zorla kaşınan çocuk. Çöpçü çocuğu dövüyor,çöpçü dayat atıyor videosunu izlemelisiniz. &nbs...
 • Modern-KırlentlerEnglish home kırlent m..
  English Home, tüm bayanların son zamanlarda sıcak baktığı özellikle modern çizgileriyle daha şık gösteren kum...
 • gelindamatEvlenmeden önce okuman..
      Biliyorsunuz ki evlilik ciddi bir müessese. Evlenince bir sürü sorumluluk çoluk ve çocuk derken ömü...