19 Ocak 2018 Cuma
Rimelim.com

Jingle

url

Televizyon ve radyo reklamları, bir ürünün geniş kitlelere tanıtılmasında ve satışlarının artmasını sağlamakta oldukça büyük bir paya sahiptirler. Tanıtımı yapılacak olan ürünü net ve basit bir şekilde anlatan ve tüketicinin dikkatini çekerek ürünü merak etmesini sağlayacak bir şekilde hazırlanmış reklamların ürünün satışlarına olumlu bir etkisi vardır.

Tüketicilerin bir reklamda en çok ilgisini çeken şey ise reklamın müziğidir. Eğer tüketici reklam müziğini beğenir ise, firma ürününü tüketicinin bilinçaltına bu müzik sayesinde yerleştirmiş olur, hem de reklamın izlenme oranı artar. İzlenme oranı artan bir reklam ise ürünün daha çok tüketiciye ulaşması anlamına gelir. Dolayısı ile firmanın satışları artar.
YT4CFjJ Jingle
Televizyon ve radyo reklamlarında kullanılan, tüketicinin ürünü merak edebilmesi ve dikkatini çekmesi için bir müzisyen tarafından bestelenen melodiye “ jingle “ denir. Reklamda yayınlanması amacı ile bestelenen melodiler bu konuda uzman kişiler tarafından bestelenmelidir. Besteyi yapacak olan müzisyen hem ürünü çok iyi tanıyabilmeli hem de tüketicilere kısa ve basit bir melodi ile istenilen hisleri verebilmelidir. Eğer jingle tüketiciye istenen duyguları veremez ise, reklam kampanyası başarısız olur. Bu nedenle hem müzik hem de reklam alanlarında deneyimli besteciler ile çalışmak oldukça önemlidir.

Başarılı bir şekilde oluşturulmuş bir jingle içerisinde hem bir melodi hem de markanın ya da ürünün sloganını barındırmalıdır. Besteyi yapan müzisyen slogana müzikal bir ruh vererek birbirleri ile uyum içerisinde olmalarını sağlamalıdır. Birbirlerini tamamlayan bir slogana ve melodiye sahip olan bir jingle tüketicinin dikkatini çekerek başarılı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dijital Ajans Hizmetleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Hakkındaki Yorumlar

Yazar ol
Popüler Yazilar
 • MultimediaK ile başlayan çocuk i..
  Belki de yeni doğacak olan güzel bebeğimize koyacağımız güzel isimleri düşünüyoruz. Onlar hayatları boyunca ...
 • calisan-kadinlarÇalışan kadınlar için ..
    Kadınların iş hayatına atılmasıyla beraber, kadınların birçok kıyafet ihtiyacı doğmuştur.Kadınlar b...
 • sirt-dekolteli-gelinlikler-1Sırt dekolteli gelinli..
  Sırt dekolteli 2012 gelinlik modelleri sizlerin üzerinde çok şık duracak.Sırt dekoltesi olan ve üzerinizde çok z...
 • dövme-modelleri-1231En güzel dövme modelle..
  Malum yaz geliyor ve 2013 yazı için çok şık dövme modelleri lazım olmakla beraber yaptıracağınız dövmenin de...
 • burunestetigiEstetik ameliyat fiyat..
        Estetik ameliyat fiyatları? En uygun estetik ameliyatları? En ucuz estetik ameliyatı nerede? Eminim bir ç...