25 Haziran 2017 Pazar
Rimelim.com

Jingle

url

Televizyon ve radyo reklamları, bir ürünün geniş kitlelere tanıtılmasında ve satışlarının artmasını sağlamakta oldukça büyük bir paya sahiptirler. Tanıtımı yapılacak olan ürünü net ve basit bir şekilde anlatan ve tüketicinin dikkatini çekerek ürünü merak etmesini sağlayacak bir şekilde hazırlanmış reklamların ürünün satışlarına olumlu bir etkisi vardır.

Tüketicilerin bir reklamda en çok ilgisini çeken şey ise reklamın müziğidir. Eğer tüketici reklam müziğini beğenir ise, firma ürününü tüketicinin bilinçaltına bu müzik sayesinde yerleştirmiş olur, hem de reklamın izlenme oranı artar. İzlenme oranı artan bir reklam ise ürünün daha çok tüketiciye ulaşması anlamına gelir. Dolayısı ile firmanın satışları artar.
YT4CFjJ Jingle
Televizyon ve radyo reklamlarında kullanılan, tüketicinin ürünü merak edebilmesi ve dikkatini çekmesi için bir müzisyen tarafından bestelenen melodiye “ jingle “ denir. Reklamda yayınlanması amacı ile bestelenen melodiler bu konuda uzman kişiler tarafından bestelenmelidir. Besteyi yapacak olan müzisyen hem ürünü çok iyi tanıyabilmeli hem de tüketicilere kısa ve basit bir melodi ile istenilen hisleri verebilmelidir. Eğer jingle tüketiciye istenen duyguları veremez ise, reklam kampanyası başarısız olur. Bu nedenle hem müzik hem de reklam alanlarında deneyimli besteciler ile çalışmak oldukça önemlidir.

Başarılı bir şekilde oluşturulmuş bir jingle içerisinde hem bir melodi hem de markanın ya da ürünün sloganını barındırmalıdır. Besteyi yapan müzisyen slogana müzikal bir ruh vererek birbirleri ile uyum içerisinde olmalarını sağlamalıdır. Birbirlerini tamamlayan bir slogana ve melodiye sahip olan bir jingle tüketicinin dikkatini çekerek başarılı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dijital Ajans Hizmetleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Hakkındaki Yorumlar

Yazar ol
Popüler Yazilar
 • 2013-gelinleri-431x5002013 gelinlik modeller..
  2013 senesi geldi çattı evlenmek isteyen gençlerin 2013 yeni sezon gelinlik modellerini görmeye hazırsınızdır.Ye...
 • ciltbakimi3Ölü hücrelerden kurtul..
  Ölü hücrelerden kurtulmak sizin elinizde. Ölü hücreler vücuttaki kirin biriktiği eskiyen derinizdir. Eski derini...
 • Sitemizde yazar olmak ister misiniz?Sitemize yazar olun pa..
     Zamanınız çok, canınız mı sıkılıyor? O zaman yazınızı binlerce kişiye göstermek ister misiniz? Ka...
 • safran-cayiSafran çayının faydala..
    Safran çayı nedir? 19 çeşit bitkiden elde edilen bitkisel bir zayıflama çayı olan safran çayı, tatlandı...
 • limonataLimonata tarifi
  Limonata, birçok ülkede sevilen ve serinleten güzel bir içecektir.İçerisindeki vitaminler sayesinde birçok hastal...