19 Mart 2018 Pazartesi
Rimelim.com

Hamam otu zararları ve şikayetleri

hamam_otu

Bu aralar hangi siteyi gezecek olsam karşıma mutlaka bir Hamam Otu reklamı çıkıyor. Otomobil sitesine giriyorum, Hamam Otu reklamı; cep telefonu sitesine giriyorum yine Hamam Otu reklamı. Yer gök bu ürünlerin reklamı ile dolmuş taşmış durumda.

Konu daha çok kadınları ilgilendirdiği için, daha çok kadınlara yönelik bu reklamları her sayfada görmek aslında normal. Sitelerinde Adsense benzeri reklam servislerini kullanan Webmaster arkadaşların bileceği gibi, kadınlara yönelik ürünlerin tıklanma oranları yani kazancı oldukça fazla.

Neyse, işin webmasterlık yönünü geçip şu Hamam Otu furyasına bir değinelim. Malum, kadınların en çok önem verdikleri şeylerin başında güzellik geliyor. Güzellik uğruna çekmedikleri sıkıntı, denemedikleri yöntem kalmıyor. Eğitim düzeyinin bile çoğu zaman hiçbir önemi yok. Nasreddin Hoca misali “Ya tutarsa” deyip sonucunu düşünmeden her yöntemi deniyorlar. Sonuç çoğu zaman yalnızca maddi açıdan hüsrana uğramak olsa da bazen çok daha kötüsü olabiliyor: Sağlığından olmak ya da fiziksel zarar görmek gibi.

Çoğu kadının güzellik konusundaki en büyük sorunlarından birisi vücutta istenmeyen tüylerdir. Kimi lazerle, kimi epilasyonla, kimi de ağdayla istenmeyen tüylerden kurtulma yolunu seçerler. Ama bazen sonuç istedikleri gibi olmaz ve o zaman bir umut diyerek Hamam Otu gibi internette adını sıkça duymaya başladıkları ürünleri denemekten çekinmezler.

Hamam Otu Nedir? Hamam Otu’nun Zararları

Üretici firmalar, Hamam Otu reklamlarında oldukça büyük vaatlerde bulunuyor: “İstenmeyen tüylerinize kesin çözüm”, “tüylerinizi kökünden alın” gibi. Oysa hiçbirisi Hamam Otu’nun zararları konusuna ufak bir paragraf da olsa değinmiyor. Peki Hamam Otu nedir, Hamam Otu’nun zararları nelerdir?

Hamam Otu çok eski dönemlerden beri Anadolu kadınları tarafından dikkatle kullanılan ve günümüzde bile dikkatle kullanılması gereken tüy dökücü özelliği olan bir maddedir. Fakat adında “ot” sözcüğünün geçmesi ya da aktarlarda satılıyor olması  sakın sizleri yanıltmasın. Bu noktada bu ürünleri satan firmalar çoğunlukla tüketicilerin bilinçsizliğinden yararlanıyor. Zira gerçek Hamam Otu, arsenik ve kükürtten oluşan kimyasal bir karışım olup hiçbir şekilde bitkisel bir ürün değildir. Eğer bir ürün Hamam Otu adı altında satılıyor ve bitkisel bir çözüm olduğu iddia ediliyorsa o ürünün gerçek Hamam Otu’yla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.  Olsa olsa Hamam Otu’nun adının popülerliğinden yararlanılarak size sunulan onlarca tüy dökücü krem çeşidinden yalnızca biridir.

Hamam Otu’nun temel bileşenlerden arsenik ise çoğunuzun bileceği  gibi fare zehirlerinin içinde kullanılan oldukça etkili bir zehir. Ve bu yüzden, adı Hamam Otu olmasına karşın kullanımının en tehlikeli olduğu yerlerden birisi de hamam ya da banyo gibi buharlı ortamlar. Çünkü buharlı ortamlarda Hamam Otu’nun temel bileşeni olan arsenik, solunum yoluyla ciğerlerinize kadar ulaşarak çok kısa sürede zehirlenmenize neden olabilir.

Hamam Otu’nun bilinen bir diğer adı zırnık otudur ve daha çok deri sanayinde kılları deriden ayırmak için kullanılır. Halk arasında Hamam Otu olarak adlandırılmasının temel nedeni de budur. Son derece zehirli olan bu maddeye duyarlı bünyeler daha ilk kullanımdan itibaren çok ters tepki gösterilir. Bilinçsiz kullanılması durumunda ise Hamam Otu öldürücüdür! Solunum ve dolaşım sistemi felcine bağlı olarak önce komaya ve ardından ölüme kadar uzanan bir sürece kadar gidebilir. Bulantı, baş dönmesi, vücutta morarmalar, kusma ve kustuğunuzda sarımsak kokusu algılamak, bilincinizin bulanmaya başlaması Hamam Otu kaynaklı zehirlenmenin en tipik belirtileridir. Bu tür yan etkilere maruz kaldığınızda hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir. Kısacası Hamam Otu son derece dikkatli kullanılması gereken zehirli bir maddedir.

Forumlarda halen daha tartışmalarının sürdüğü bu maddeye gelen yorumlara bakacak olursanız çoğu kişinin vücutlarında oluşan kabarmalardan, derilerinin kıpkırmızı olmasından ve hatta çıplak elle uygulama sonucu geçici olarak parmaklarını yanmadan dolayı kullanamayan bayanlara rastlayabilirsiniz. Üstelik son derece kötü kokan ve uygulandığı ortamdan kokusu günlerce çıkmayabilen bu kimyasal bileşim istenmeyen tüylerinize kesin bir çözüm de değildir. Tüyleriniz yeniden çıkacaktır. Kimyasal bir madde olduğundan anında tüylerinizi dökmesine rağmen uzun vadeli kullanımlarda deriniz de zarar görecektir. O yüzden kısa vadeli kullanımlar sonucu yazılan kullanıcı yorumlarına mümkün olduğu kadar az itibar edin. Hassas bölgelerinizde ise kesinlikle kullanmayın.

Kısacası piyasada Hamam Otu adıyla satılan ve bitkisel olduğu söylenen ürünlerin gerçek Hamam Otu ile ilgisi yoktur. Gerçek Hamam Otu son derece dikkatli kullanılması gereken bir kimyasal bileşimdir. Eğer tehlike konusunda yeterince ikna olmadıysanız yukarıda bir gazeteden aldığım resme bakın. Güzelleşmek uğruna canınıza tehlikeye atıyor olabilirsiniz!

Kaynak: Zargana org

Yazı Hakkındaki Yorumlar

Yazar ol
Popüler Yazilar
 • MultimediaD harfindeki çocuk isi..
  Belki de yeni doğacak olan güzel bebeğimize koyacağımız güzel isimleri düşünüyoruz. Onlar hayatları boyunca ...
 • cns-ceket-modelleri-2CNS bayan ceket modell..
  Ünlü markaları bünyesinde toplayan CNS, casual tarzınızı zenginleştirecek koleksiyonuyla Markafoni’de! Ren...
 • kucuk-goguslerGöğüs büyütme ameliyat..
  Estetikle Göğüs Büyütme Ameliyatları Göğüs büyütme ameliyatları son zamanlarda oldukça yaygın estetik amel...
 • bogaz-manzarali-bir-dugun-icin-adresler-3605944_6165_oDüğün Organizasyonları..
  Bir organizasyon yapıldığında öncelikle akla gelen o organizasyonun gerçekleşeceği alan veya mekândır. Bu duru...
 • digital-marketing-business-conceptDijital Ajans Hizmetle..
  Teknolojinin gelişimine baktığımızda özellikle son yıllarda oldukça ivme kazanarak geliştiğini ve çeşitli ye...